AZ TREND S A SZRZET
A szp szrzet nem csupn kellemes ltvny; a kutya j egszsgi llapott, helyn val tartst, egyszval a gazda szeretett, hozzrtst tkrzi. Ha netalntn nem lennnk megelgedve kedvencnk szrtakarjval, taln javthatunk rajta, amennyiben megtanuljuk az llat megfelel tpllst s szrpolsnak fortlyait.
A szrtakar llapota a helyes vagy helytelenl sszelltott trendrl is rulkodik
Meglehetsen hosszra rg azoknak a hinyossgoknak a listja, melyek tpllkozsi hibk, fogyatkossgok, vagy azzal kapcsolatos betegsgek kvetkeztben krra lehetnek a kutya brnek, szrzetnek. Gyakorlatilag egy-egy ilyen hinyossgnak a htterben az llhat, hogy az llat immr hosszabb ideje nem kapta meg a megfelel vitaminokat, svnyi skat s nyomelemeket, legalbbis nem elegend s hatkony mennyisgben. Radsul az is bebizonyosodott, hogy ilyen elemek tlzott mrtkben val hozzadsa egyltalban nem ldsos hats a kutya brre, szrre, kivltkppen nem, ha amgy jl tpllt, helyesen tartott egyedrl van sz. Lssuk teht, mi kell, mi nem kell, s mi nem kell tlzott mrtkben?!
A ZSRSAVAK JELENTSGE
A zsrsavak igen fontosak a sejthrtya s bizonyos hormonok szintzise szempontjbl. Az utbbiak jelents mrtkben befolysoljk az llat anyagcserjt, valamint szmtalan egyb lettani folyamatot. E hormonok hinya tbbek kztt szraz s trkeny szrzetet, a szr korpsodst, valamint a sebek rossz hegesedst eredmnyezi.
Ez a fajta hinyossg tulajdonthat a sovny, egyoldal trendnek, vagy a szavatossgi idn tllev ipari, kereskedelmi tpoknak, fknt klnbz granultumoknak. A trols egybknt mr eleve sokat levon a zsrsavak rtkbl, hatkonysgbl. Zsrsavhiny lphet fel a hasnylmirigy-problmkkal kzd kutyk esetben is.
A javulst az llat trendjnek nvnyi olajokkal trtn dstsa hozhatja meg. Elrehaladott kros esetekben az llatorvos zsrsav koncentrcij gygyszerekkel segthet a bajon.
FEHRJK S AMINOSAVAK HINYA
Ha kutya a fenti anyagok hinyban szenved, az fnytelen, "matt", knnyen hull szrzetben mutatkozik meg. Ez a rendellenessg fknt azoknl az llatoknl jelentkezik, melyek gabona alap tpanyagokat kapnak, ezekben ugyanis az llati eredet fehrjk helyett a nvnyi dominl.
Mindazonltal ez a fajta hinyossg fknt csak a klykkutyk esetben jelentkezik, a felntt egyedek tlnyom tbbsge nmagtl "megoldja" a problmt! Msrszt ez a fehrjehiny sokkal slyosabban rinti a kutya fiziolgiai s ideg-anyagcserebeli llapott, mint brt, szrzett.
AZ SVNYI ANYAGOK SZEREPE
A kutya dermatolgiai problmirt felels legfontosabb svnyi anyagok a cink, a jd s a kalcium!
A cinkhiny szrhullsban, a szrpigmentci vesztesgben, valamint a br megvastagodsban (gynevezett elefntbr) jelentkezik. Ezek a rendellenessgek az trendre vezethetk vissza, mgpedig olyanra, mely tlsgosan gazdag nvnyi eredet fehrjkben, rostos gabonaflkben, s fknt - kalciumban! Az emsztcsatornban ugyanis valamifle verseny folyik a cink s a kalcium kztt, mr ami a blbeli felszvdst illeti. Az llatorvosok kivltkppen a nagy termet fajtk esetben tapasztaljk, hogy a gazda a minl gyorsabb nvekeds s a "szebb" egyedd vls rdekben sszertlenl sok kalciumot adagol a fenti tpanyagok etetsvel.
A jdhiny pajzsmirigy-rendellenessgeket okoz, ez erteljes szrhullssal jrhat, de bels elvlaszts bajoknak is tpot adhat.
E rendellenessg oka tl szegnyes trendben keresend, br elidzheti a hasnylmirigy problmja is, amennyiben kptelen a fent emltett vitaminok feldolgozsra.
A mindennapos szrpols, kefls fajttl, szrhossztl fggetlenl elsegti az elhalt szrszlak eltvoltst. A masszzs serkenti a vrkeringst s a szrtszk mkdst. Az elhalt szrszlak eltvoltsa viszont a maga rszrl elmozdtja az jak gyors utnanvst. Mint ltjuk teht, a szrpols, brmasszzs nem szrhullst, hanem ellenkezleg, szrnvekedst eredmnyez!
Most pedig vegyk sorba a leggyakoribb brbetegsgeket...
KLYKKORI KITS S TVAR
A br olyan bakterilis fertzdse, amelynek tnetei valamivel a brfelszn alatt jelentkeznek, mghozz apr, vrs, gennyel teli dudorok (tlyogok) formjban.
A klykkori kits rendszerint a fiatal kutya llcscsn, az tvar pedig a hasn jelenik meg. A viszonylag enyhe lefolys brbetegsgeket napi ktszeri sterogenolos lemosssal kezelhetjk, de hasznlhatunk valamilyen ms ferttlentszert, illetve - belsleg - antibiotikumot is.
Ahogy a kutya nvekszik, fejldik, ltalban mindkt fertzttsge megsznik. Akadnak persze olyan esetek is, amikor az eb tovbbi kezelsre szorul. Nagy ltalnossgban azt mondhatjuk, hogy a betegsg fleg 8 hetes s 1 ves koruk kztt tmadja meg a kutykat.
KORPSODS
A korpa tulajdonkppen a br leszarusodott s pikkelyszeren lelkdtt felhmja. Lehet apr, akr a por, de lehet lemezes is.
A fels brrteg rendes krlmnyek kztt llandan megjhodik, kicserldik. Amennyiben a korpsods kismrtk, rendszeres fslssel s brpolssal rr lehetnk a bajon. Az ers korpakpzds kls oka lehet pldul gombsods, rhatka vagy egyb lskd (bolha, tet). A kutya ilyenkor ersen vakardzik. A brgombt mikroszkpos vizsglattal vagy tptalajon val tenysztssel lehet kzelebbrl meghatrozni. A rhatka ugyancsak kimutathat mikroszkppal, a tbbi lskdt pedig szabad szemmel is szrevehetjk.
A korpsods bels oka legtbbszr egyszer tpllkozsi zavar, de slyos testi krosods is llhat a httrben.
A kezelst mindenkppen azzal kell kezdeni, hogy a kutya brt megtiszttjuk. A komolyabb brelvltozsokban szenved hossz s sr llatokat nyrjuk meg, hogy jobban hozzfrhessnk testfelletkhz, majd alklimentes szappannal mossuk meg ket, de legalbb ilyen fontos trendjk helyes s szakszer megvlasztsa is. A tletetst lehetleg kerljk.
FELFEKVS
A br s a br alatti szvetek krosodsa, amely hosszan tart fekvs, nem megfelel fekhely, a br letkpessgnek cskkense vagy esetleg valamilyen kts, szorts nyomsa miatt keletkezik. Leggyakrabban a keresztcsonttjon, a mells vgtag knykein, vagyis ott alakul ki, ahol fekvs kzben lland nyoms ri.
A felfekvs az risok betegsge
A felfekvs viszketssel s fjdalommal kezddik, a br rendszerint, kipirul, slyosabb esetben a szr kihullik, a br pedig erteljesen megvastagodik s szrke szn lesz. A betegsget ltalban ids, illetve sokat fekv - tbbnyire nagyobb termet, slyosabb - kutyk kapjk meg. Kezelsre nemigen van lehetsg, legfeljebb valamilyen puhtkenccsel enyhthetjk a bajt.
Allergis brgyullads
Okoz: bolhssg, virgpor, gyapj stb. Tnetek: viszkets, kivrsdtt brkis dudorokkal, szrhulls, vgtagnyalogats, tsszgs, vizes orrvladk.
Ha a kutya ebben a betegsgben szenved, akkor sokat vakardzik, s a brt harapdlja, valahnyszor olyan anyagokkal tallkozik, amelyekre allergis. Bre kivrsdik, kis dudorok keletkeznek rajta, az eltvoltott brfellet szivrg s tapads, nha ersen hmlik. A kivrsdtt br rendellenesen forr. Elhanyagolt esetben a szr kihullik, a br megvastagodik.
A beteg kutya erteljesen nyalogatja vgtagjait s mancsait, ami gyakran vrsesbarna elsznezdst okoz a lbszrzeten. Nha az emltett tnetek mellett az allergia ltalnosabb jeleit is tapasztaljuk: gyakori tsszentst, vizes orrvladkozst, valamint kthrtya-gyulladst s fokozott knnyezst.
Az allergis brgyullads leggyakoribb okozi a bolhk, ppen ezrt kiirtsukkal megakadlyozhatjuk a betegsg keletkezst, illetve ha mr kialakult, jelentsen enyhthetnk rajta. A bolhairt spray-vel s folyadkokkal azonban bnjunk vatosan, mert sok esetben ezek a szerek is irritljk a brt, s csak slyosbtjk a helyzetet.
Amennyiben a bolhtlants ellenre a kutya tovbbra is vakardzik, ennek tbb oka lehet. Elszr: mr egyetlen bolhacsps ers viszketst vlt ki az llatnl. Msodszor: a kutyk a bolhkon kvl szmos egyb dologra is "vlaszolhatnak" allergis tnetekkel (tbbek kztt virgporra, gyapjra stb.). Harmadszor: nem felttlenl biztos, hogy allergis brgyulladssal van dolgunk, hiszen valamilyen parazits fertzds - pldul rhessg - is szmtsba jhet.
A kthetenknti frdets sokszor enyhtheti az allergis tneteket, s megelzheti msodlagos baktriumos fertzds kialakulst. A frsztssel eltvoltjuk a szrzetbl az allergneket, st szerencss esetben megszntetjk a brgyulladst is. A frdvzhez csak gyermeksampont hasznljunk, mert csak gy kerlhetjk el az rzkeny br tovbbi krosodst. Ha viszont azt tapasztaljuk, hogy a frdets inkbb rontja a kutya brnek llapott, akkor ezt a gygymdot abba kell hagyni.
Gyakori, hogy a viszkets akkor is folytatdik, ha az irritci eredeti okt mr megszntettk. Ez tulajdonkppen magnak a vakarzsnak az eredmnye, amely a krosodott sejtekbl viszketst okoz anyagokat szabadt fel. Ha az allergis brgyulladst hosszabb ideig nem gygytjk, az elvltozsok llandsulhatnak, st az erteljesen vakargatott terletek fertzdhetnek.
Msfajta jelensg a br rncainak gyulladsos megbetegedse. Az ilyenfajta gyullads elssorban az ajak (cocker spniel, szetterek), a hvely (az sszes fajta, de fleg az elhzott szukk), a farok tve (boston terrier, angol s francia bulldog, shar-pei, masztiff, mopsz) s a lbujjak (a hossz szr fajtk) krli brredk kztt alakul ki.
Mindezek az elvltozsok kezelhetk az allergis brgyulladshoz hasonl mdon, de segthet a sebszi beavatkozs is, mivel a fertzs elssorban a felesleges brlebenyeket tmadja meg. Mindazonltal ha a kutya gyakran megbetegszik, ez a teljes immunits hinyra utal, amelyen mg llatorvos sem tud segteni.
RINTKEZSES BRGYULLADS
Minden olyan kutya megkaphatja, amelynek a bre valamilyen irritl anyaggal (tiszttszerek, nvnyi anyagok, festkek, szappanok, rovarirtk vagy ms vegyi anyagok) rintkezik. A tnetek hasonltanak az allergis brgyulladsra, de ltalban azokra a terletekre korltozdnak csupn, ahol a br az emltett anyagokkal rintkezik vagy rintkezett - klnsen olyan helyeken, ahol a szr ritka. Ha a beteg kutya rendszeres, alapos kezelst elhanyagoljk, a szban forg terletek gyakran nedveznek, tapadss vlnak.
Az rintkezses brgyullads kezelse hasonl az allergis brgyulladshoz, azzal a klnbsggel, hogy hossz tvon nagyobb remny van a sikeres gygyulsra, miutn knynyebb megtallni s megszntetni az okot. Amennyiben a betegsg pldul a bolhanyakrv "ldsos" hatsra alakul ki, vagyis a "csodanyakrv" alatt a szr kihullik s a br kivrsdik, akkor a kezels nagyon egyszer, el kell tvoltani a nyakrvet! Ez persze nmagban mg nem elg: a kutyt alaposan meg kell frdetni, szrzett leblteni.
SZRTSZGYULLADS
Kicsit slyosabb betegsg, mint a brgyullads, s energikusabb kezelst ignyel. A szrtszknl megjelen tlzott korpakpzdsrl ismerhetjk fel. Tulajdonkppen a hormonhztarts felborulsnak a kvetkezmnye. Tnetei: a szrzet "molyrgta" lesz, csomkban hullik, gennyes pattansok, hmls, varasods jelenik meg a brn. Korpsods elleni samponnal s ferttlentoldattal kezelhetjk ilyenkor a kutyt.
LBUJJAK BRNEK GYULLADSA
A legtbbszr valamilyen ltalnos allergis baj tnete, m sokszor olyan helyi okoknak tudhat be, mint pldul tske az llat lbujjai kztt. Az rintett terleteken a lbujj bre kivrsdik, s miutn a kutya llandan nyalogatja a beteg testrszt, a kivrsdtt brn szivrog a szvetnedv. Ez az llapot olykor meglehetsen fjdalmas; sntasgot okozhat.
Amennyiben gy dntnk, hogy sajt magunk gygytjuk a kutyt, mindenekeltt gondosan vizsgljuk t a lbt. Klnsen arra fordtsunk figyelmet, hogy nem kerlt-e bele valamilyen idegen test. Ha igen, akkor annak eltvoltsa utn a gyullads gyorsan meggygyul.
Az is elfordulhat, hogy br a gyullads eredeti elidzjt eltvoltjuk, az llat lba mgsem gygyul, mert tovbbra is szorgalmasan nyalogatja a beteg testrszt. Ilyenkor enyhe antiszeptikus hats szappannal mossuk meg a lbt, s naponta ktszer 10-15 percig ztassuk meleg vzben. Ezen kvl igyekezznk megakadlyozni, hogy sajt maga "gygytsa", vagyis nyalogassa beteg lbt. Rendszerint hatsosnak bizonyul valamilyen gombsods elleni kencs is.
EKCMA
Gyakran elfordul betegsg. Tulajdonkppen a tlrzkenny vlt br gyulladsos "vlasza" olyan bels vagy kls ingerre, amely a normlis rzkenysg brn nem okoz gyulladsos reakcit. Bels okai: hinyos tplls, blsrrekeds, blfrgessg, gyomor- s blhurut, a vgbl krli mirigyek gyulladsa, veseelgtelensg, ivarzsi rendellenessg, lvemhessg s az regkor. A kls okok: gyakori frszts, bolhk vagy egyb kls parazitk, nedves, huzatos kennel, elhanyagolt, polatlan br s szrzet, a brre kerlt vegyi anyagok.
Az alergis brgyullads egyik gyakori okozja a virgpor
A bels s kls okok termszetesen nem azonnal vezetnek ekcmhoz, de hajlamoss teszik r a brt, olyannyira, hogy viszonylag csekly hatsok is kivlthatjk a betegsg jellegzetes tneteit.
Az ekcma rendkvl vltozatos formban jelentkezhet. Legenyhbb alakja a br mrskelt megduzzadsa, amely viszonylag gyorsan elmlik, s helyn korpsods marad vissza. ltalban csak a szrmentes vagy az alig szrs testrszeken alakul ki.
A betegsg tl heveny formjban szenved llat teste viszket, ezrt kaparja, harapdlja a brt, amely ilyenkor ltszlag mr egszsges. Nhny ra alatt azonban lnkvrss vlik, erteljesen nedvezik, st a szr is kihullik. Rvid idn bell a beteg brfellet rendkvl duzzadt, fjdalmas lesz, esetleg gennyesedni kezd. Idlt esetben merevv vlik, megvastagodik, a szrzet ersen megritkul.
A betegsg rendszerint csak alapos, huzamos, szakszer kezelssel gygyul, s fennll annak a veszlye, hogy gyakorta kijul.
CSALNKITS
A br allergis betegsge. Az llat brn szinte a test egsz felletn - kisebb-nagyobb dudorok keletkeznek, amelyek viszonylag rvid idn bell el is mlnak. Ez a jelensg fleg a rvid szr kutykon (boxer, vizsla, dobermann stb.) lthat jl, mert a dudorok tetejn a szr felll. A csalnkits egybknt a legtbb esetben rendkvl viszket, s ha ggef krl jn ltre, nehz lgzst, st fulladst is okozhat.
A betegsg fleg klykk kztt gyakori, de olykor kifejlett kutyk is szenvednek tle. Okozknt ltalban valamilyen elesg okozta rzkenysget lehet megllaptani, de kivlthatja szruminjekci is (pldul a br al fecskendezett szopornyicaszrum). Elfordulhat, hogy a csalnkitst blfrgessg okozza, de az sem ritka, hogy a kivlt okot a leggondosabb vizsglatok ellenre sem sikerlt felderteni.
Mindenesetre ha kutynk feltnen gyakran vakardzik, netn kaparja magt, vagy ha az emltett dudorokat szleljk rajta, felttlenl forduljunk szakemberhez. A csalnkits ugyanis gygyszeres vagy injekcis kezelssel a legtbb esetben enyhthet, illetve megszntethet.
BRGOMBSODS
Viszonylag ritka kutyabetegsg. Mikroszkopikus mret gombk okozzk, amelyek a brfelleten elszr csak az elhalt hmsejtek kztt lnek, s azok fehrjeanyagbl tpllkoznak. Idnknt azonban vratlanul parazitaknt viselkednek, fonalaikat bebocstjk a hmszvet l sejtjeibe, s igen kellemetlen brbetegsget okoznak.
A szervezet termszetesen prbl ellenk vdekezni, ellenanyagokat termel, amellyel gy-ahogy fken tartja ket. Fertzkpessgk idnknti fellngolsnak okt mind ez idig mg nem sikerlt tisztzni. Lehetsges, hogy a megtmadott fellet vdekezse s ellenllsa valamilyen okbl cskken, de az is elfordulhat, hogy a gomba tmadkpessge a kls krlmnyek hatsra fokozdik.
Brgombsodst beteg macsktl is kaphat a kutya
A betegsg ltalban gy kezddik, hogy a kutya mellkasn 1-4 cm tmrj foltokban a szr kihullik, az elvltozott brfellet nha kibrhatatlanul viszket, mskor viszont az llat egyltaln nem vakardzik. A biztos diagnzishoz a gombasprk kimutatsa s laboratriumi tenyszts szksges. A brgombsods gygytsa rendkvl nehz. Az els gond az, hogy a sprk kimutatsa mikroszkpos vizsglattal is alig lehetsges. Mr a felfedezse is nehz, ht mg annak eldntse, hogy melyik gombafaj a krokoz! Csak hossz ideig elhzd, kltsges laboratriumi tenyszts vezethet clra, radsul a gygykezels vagy a vdekezs mdja - a hatsos gombal gygyszerek kivlasztsa - sem knny. Csupn az utbbi vtizedben sikerlt az llatgygyszatban olyan szereket tallni, amelyekkel a brgombsods eredmnyesen kezelhet.
VISZKETS
A legtbb kutyatulajdonos rendkvl tancstalan, ha szreveszi, hogy kedvence egyre jobban vakardzik. Mi trtnhetett? Mitl viszket a kutya bre? Allergia? A hormonhztarts felborulsa? Baktrium vagy esetleg valamilyen parazita vagy gomba okozza a brbetegsget?
Nos, a kutyk mg a legidelisabb tartsi viszonyok kztt is vakardznak valamirt, fkppen azrt, hogy az elhalt szrszlakat eltvoltsk a testkrl. Az ilyenfajta vakardzst cskkenthetjk valamelyest, ha az elhalt szrt alapos s rendszeres polssal magunk tvoltjuk el.
A kutya szntelen, gyakori s erteljes vakardzst, viszketst viszont leggyakrabban kls parazitk (bolhk, atkk, tetvek) okozzk, de brgyullads, ekcma, st helytelen, egszsgtelen tarts is kivlthatja ezeket a tneteket. A kls parazitk ltal okozott viszkets rendszerint megsznik, ha a bolhkat, tetveket, rhatkkat elpuszttjuk. Nmelyik eb azonban tl rzkeny, s ha csak egyetlenegy bolha kerl is a szrzetbe, olyan intenzven vakardzik, mintha tbb ezer cspn!
A sokfle parazita s baktrium, valamint gomba okozta brbetegsg vltozatos krtani jellemzket mutat. A betegsg elhatalmasodsa nagymrtkben fgg a szervezet egyedi vdekezkpessgtl s a krnyezet higinijtl. Hasznosak lehetnek a klnfle samponok, gombal porok, s a klnbz parazitk elleni spray-k. Ajnlatos rendszeresen ellenrizni a kutya brt s szrzett is.
NYALOGATS OKOZTA BRGYULLADS
Elssorban a laksban tartott, keveset mozg kutyk kztt fordul el. Unalmukban valamelyik mells vgtagjukat nyalogatjk, mgpedig a mancsok fltt, s ennek hatsra elbb nedvez, ksbb feklyes brgyulladst kapnak, amely viszket, fjdalmas, s jabb nyalogatsra kszteti ket.
A nyalogats okozta brgyullads elfordulhat olyankor is, ha az llat toklszba lpett, amely a br alatt flfel halad a lbn. Ebben az esetben a toklsz eltvoltsa teljes mrtkben megsznteti a bajt.
ACANTHOSIS NIGRICANS
Brbetegsg ez is; a br megvastagodsa, tovbb hiperpigmentci s szimmetrikusan jelentkez szrhulls ksri. Az elvltozs elssorban a combok bels felletn, valamint a hnaljakban szlelhet: a br erteljesen megvastagodik, rncoss vlik, kkesfekete szn lesz. Az elsznezds gyakran a haskorcra, a hereborkra, ha szukrl van sz, akkor pedig a praajkakra, valamint a mellkas s a has als terletre is kiterjed. Az elvltozott terletek nem viszketnek s gyakran erteljesen avas zsrszagak. A betegsget elssorban nmet juhszkutyk s tacskk kapjk meg, de - ritkn - ms fajtj kutykon is kialakulhat. A gygykezels sajnos elgg kiltstalan...